czwartek, 16 marca 2017

Siedzenie dynamiczne - co to jest?

Siedzenie dynamiczne - co to jest?

Siedzący tryb pracy i życia, a ściślej jego skutki to jeden z problemów cywilizacyjnych XXI wieku. Zastygnięte mięśnie bowiem mogą doprowadzić do wielu poważnych i trudnych do wyleczenia dolegliwości. Warto więc działać profilaktycznie by temu zapobiec. W ostatnim czasie wiele mówi się o tzw. dynamicznym siedzeniu. Warto więc powiedzieć sobie o nim nieco więcej. 

Dynamiczne siedzenie – co to jest?


Odnosząc się do tytułowego pytania. Dynamiczne siedzenie odciąża nasz kręgosłup. Dzięki niemu mięśnie mimo pozycji siedzącej nie ulegają zastygnięciu. Kontrolujemy ciężar ciała przy zmianie pozycji (np. przy zmianie nogi na nogę). Ponadto zyskuje nasza ogólna postawa ciała w czasie siedzenia, równowaga i koordynacja ruchowa. Dynamiczne siedzenie powoduje, że zmniejsza się ryzyko wielu schorzeń, w tym wad postawy. Dzięki dynamicznemu siedzeniu zyskuje też nasz układ oddechowy, czy układ krążenia. 

Poduszki ortopedyczne dla dynamicznego siedzenia 


Poduszki ortopedyczne w ostatnim czasie cieszą się na rynku ogromnym zaufaniem nie tylko jako forma profilaktyki, ale i jako dodatkowy element rehabilitacji. W przypadku siedzenia dynamicznego jednak najlepiej sprawdzą się konkretne modele poduszek ortopedycznych do siedzenia. Tego typu poduszki są wygodne i praktyczne w zastosowaniu. Można z nich korzystać zarówno w pacy, jak i w domu. 

Siedzenie dynamiczne - co to jest?


Poduszka ergonomiczna – inaczej określana jako klin ergonomiczny. Tego typu poduszki wymuszają przede wszystkim prawidłową postawę ciała względem miednicy i ud. Kolejny rodzaj to tzw. dyski sensomotoryczne. Inaczej gumowe poduszki ortopedyczne. Tego typu poduszki służą zarówno do dynamicznego siedzenia, jak i ćwiczeń. Nie zaleca się więc stosowanie ich dłużej, niż 4 godziny dziennie, gdyż w przeciwnym razie może dojść do przetrenowania organizmu. 

Dla kogo poduszki ortopedyczne?


Przede wszystkim dla osób prowadzących siedzący tryb pracy. W związku z tym skorzystają na nich pracownicy biurowi, jak i zawodowi kierowcy. W przypadku pracy biurowej jak wiemy ok. 90% czasu spędzane jest przed komputerem. Zawód kierowców z kolei wiąże się z podróżami wymagającymi maksymalnej koncentracji, której skutkiem jest napięcie mięśni. 

Skutki siedzącego trybu życia 


Zastygnięte mięśnie to często początek problemów. Skutkiem mogą być schorzenia kręgosłupa takie jak dyskopatia, wady postawy, czy różnego rodzaju zwyrodnienia. W parze z siedzącym trybem życia zazwyczaj idzie nieodpowiednia dieta. Wszystko to powoduje problemy z nadwagą, która nierzadko jest początkiem problemów z sercem, czy układem krążenia. Otyłość sprzyja też powstawaniu cukrzycy. Siedząc gorzej panujemy nad prawidłowym oddechem. Podstawowym objawem są jednak bóle i uczucie sztywności w okolicach pleców, szyi i karku. Może pogorszyć się również nasz wzrok, jak i ogólne samopoczucie. 

Zadbaj o aktywność fizyczną


Zwłaszcza tą na świeżym powietrzu. Dzięki temu nie tylko poprawisz kondycje, ale i dotlenisz organizm. A wybór mamy szeroki – od biegania, poprzez jazdę na rowerze, rolkach, czy zwykłym spacerze. Polecam poradnik na temat siedzenia dynamicznego, jako dodatkową lekturę dla zainteresowanych.6 komentarzy:

 1. Nie wiedziałam, że takie coś w ogóle istnieje. Wykonuję pracę przy komputerze, a więc jestem skazana na siedzący tryb życia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Powszechny kult ciała i urody spowodował, że tylko niewielka grupa osób jest szczęśliwa. Większość dąży do boskości, zmieniając ciało i ubiory, inwestując w siebie, żeby być jeszcze wspanialszym, eksperymentując z głodówkami i dietami, ale z reguły jest to złe odżywianie. Każdy z tych wynalazków albo niszczy metabolizm albo powoduje efekt jojo. Naprawdę jedynym sposobem jest zaufanie dobremu dietetykowi.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja polecam sprawdzić https://www.dynasit.pl/home :) najlepsi w temacie dynamicznego siedzenia

  OdpowiedzUsuń
 4. Joga i generalnie ćwiczenia pomagają w schorzeniach takich jak dyskopatia https://kregoslup.carolina.pl/schorzenia/dyskopatia/ . Aczkolwiek trzeba pamiętać, by wykonywać je po konsultacji lekarskiej, tak aby sobie przypadkiem nie wyrządzić krzywdy

  OdpowiedzUsuń