poniedziałek, 6 marca 2017

Ajurweda – dieta

Ajurweda – dieta

Dziś wiele uwagi poświęca się w mediach poradom na temat właściwego stylu życia. Nie mniej jednak pozostając w ciągłym biegu coraz trudniej nam zachować prawidłową równowagę. Warto więc w tej sytuacji sięgnąć do Ajurwedy, która jest obszerną wiedzą na temat zachowania prawidłowej równowagi w życiu. Krótko mówiąc stosując się do jej zaleceń będziemy zdrowsi, szczęśliwsi i bardziej spełnieni. My jednak szczególnie zajmiemy się działem diety, który jest niezwykle istotny.

Dlaczego dieta jest tak ważna?


Wyżej wspomniany pęd życia powoduje, że jemy nie tylko niezdrowo, ale i nieregularnie. W naszym organizmie zaczynają gromadzić się zbędne toksyny często prowadzące do nadwagi i wielu innych dolegliwości. Mogą się również pojawić kłopoty ze snem. Warto więc zadbać o to, aby dieta była odpowiednio zbilansowana.

Dieta Ajurwedy


W tej sytuacji odpowiedni rodzaj pożywienia należy dobrać pod porę roku i stan organizmu. Na rozgrzanie organizmu najlepsze są potrawy ostre, a na przybranie kilku kilogramów potrawy tłuste. Zależne jest od tego jaka Dosha jest naszą dominującą. Z kolei będąc czystą konstytucją Vata, zaleca się dobór produktów spożywczych które będą miały jak najmniejszą zawartość doshy. Podobne nasila podobne, a przeciwności się równoważą – jest to główny filar filozofii ajurwedy. Z kolei według Konstytucji Vata powinno unikać się produktów, które mają podobne właściwości. Tu mamy prostu przykład, gdzie zimą z zasady spożywamy ciepłe posiłki, by zrównoważyć temperaturę w organizmie.


Co ciekawe podobna zasada tyczy się też innych aspektów życia. Powinniśmy więc stosować te zasady odnosząc je do układu nerwowego, emocjonalnego, czy narządów ruchu. Zachowanie odpowiednich proporcji pozwoli nie tylko na dobre samopoczucie, ale i lepsze relacje z otoczeniem. W przypadku zasad Ajurwedy warto korzystać z porad konsultanta, który zwłaszcza na początku podpowie Ci jak masz działać. Z kolei np. według zasady Kapha częste picie mleka ułatwi nam zaśnięcie. 

2 komentarze:

  1. Oprócz diety warto wspomóc się piciem zdrowej wody - woda przeciwutleniająca jest potężnym wsparciem dla organizmu.

    OdpowiedzUsuń