wtorek, 26 stycznia 2016

Czy kofeina to narkotyk?

Narkotyki kojarzą nam się przede wszystkim z ciężkimi uzależnieniami. Kofeina jest jednak w rzeczywistości również narkotykiem - w pełni legalnym, tak jak np. alkohol czy tytoń. Należy do stymulantów oddziałujących na nasz układ nerwowy. Ciężko się jednak od niej uzależnić, jeśli po prostu wypijamy jedną czy dwie kawy dziennie. Naukowcy odnaleźli również wiele pozytywnych konsekwencji związanych z codzienną dawką spożywania kawy. 

Także kofeina jest narkotykiem, ale takim "dobrym", który bardziej pomaga niż szkodzi. Ludzie stosują kofeinę (kawę) z pewnością od kilkunastu tysięcy lat. Czy stosowali ją również wcześniej? Nie da się tego wykluczyć. Krzewy kawowe wytwarzają kofeinę w celach obronnych. W większych dawkach jest ona paraliżująca dla małych owadów, które wolą krzaczki pozostawić samym sobie. Na ludzi kofeina działa stymulująco, niekiedy nawet mocno pobudza. Jaka jest dzienna dawka kofeiny, której nie należy przekraczać? Naukowcy są różnego zdania, jednak możemy założyć, że lepiej nie przekraczać dawki 200 mg czystej kofeiny jednego dnia. 

Jeśli nie lubisz kawy a chcesz się cieszyć z pobudzenia oferowanego przez kofeinę, możesz zakupić jej wersję bezwodną. Najczęściej ma ona postać tabletek. Nie ma aromatu, więc nie możesz się nią delektować jak kawą, jednak pobudza w podobny sposób. Najłatwiej zakupić ją po prostu w sklepie wysyłkowym. Jeśli masz niedaleko siebie jakiś sklep z odżywkami dla sportowców, również tam warto zaglądnąć i zagadać o kofeinę w tabletkach.

5 komentarzy:

 1. Super artykuł, uwielbiam smak kawy, dlatego piję ją regularnie. :-)

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie: http://www.fitnesswomen.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedys moje owieczki wypily troche kawy i z Pienin az do Zakopanegodotarły! ZObacz :D http://owczyser.com.pl/wypas-owiec-jozefow/

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie to wszystko zostało tu opisane.

  OdpowiedzUsuń
 4. Akurat jeśli chodzi o ten środek to ja raczej bym go nie zaliczyła do narkotyków. Od narkotyków przede wszystkim łatwo jest się uzależnić. Wiem, że w ośrodku https://detoksfenix.pl/ jest również możliwość odbycia skutecznego leczenia.

  OdpowiedzUsuń