czwartek, 1 grudnia 2016

Pozycje w jodze - łuk

Należy położyć się na brzuchu z twarzą skierowaną do podłogi.  Warto, aby do tego ćwiczenia ułożyć sobie koc, co pomoże zapobiec bólom kolców biodrowych.  Następnie należy wziąć głęboki wdech, by zginając kolana przyciągnąć pięty w stronę pośladków. Wyciągając ręce do tyłu należy skręcić ramiona wewnątrz jednocześnie zarówno odsuwając barki od uszu, jak i oddalić od siebie łopatki. W tym momencie warto spróbować chwycić za zewnętrzne kostki. 

Uchwycenie stóp sprawia ci trudność? Możesz sobie pomóc używając paska. To na co również należy zwrócić uwagę, to maksymalnie zbliżone kolana – powinny być rozstawione nie szerzej, niż na odległość bioder. Kolejny punkt należy zacząć od czoła, które oparte zostaje na podłodze. Następnie na wdechu stopy do tyłu, gdzie jednocześnie muszą być odsunięte od pośladków. Mniej więcej w tym samym czasie należy podciągnąć stopy do tyłu odsuwając je od pośladków. Przy czym należy unieść również uda wysoko nad podłogę.  Teraz przejdźmy do wydechu w czasie którego unosimy głowę i klatkę piersiową. W tym samym czasie wzrok kierujemy na podłogę dbając jednocześnie o to, aby twarz była maksymalnie rozluźniona. Co ważne – w tym samym czasie obie ręce powinny być wyprostowane. Pomagając sobie rękoma ciągnij nogami tułów w taki sposób, aby odchylał się w stronę nóg. Teraz należy nogi i tułów ustawić w taki sposób, aby nogi i tułów w pewnym sensie stanowiły korpus łuku. Z kolei ręce pracują tak, aby napinały cięciwę. Całe ciało natomiast pracuje w taki sposób, jakby nogi chciały wyrwać się z uścisku dłoni i wyprostować się. 

Tu warto podkreślić, że zarówno ręce, jak i nogi pracują z taką samą siłą, przy czym stopy znajdują się na tej samej wysokości. Starając się wyciągnąć klatkę piersiową do góry pamiętaj, aby ciężar Twojego ciała powinien spoczywał na brzuchu. W tej pozycji należy wytrzymać kilkanaście sekund. Wychodząc z tej pozycji na wydechu, stopniowo należy opuścić zarówno nogi, jak i klatkę piersiową. Nie należy opuszczać kostek. Warto powtórzyć samą pozycje dwukrotnie starając się wytrzymać w pozycji jeszcze dłużej. 

1 komentarz:

  1. Jeszcze takiej pozycji nie robiłam. Jako, że ostatnio staram się ćwiczyć jogę codziennie rano z 10 minut może jutro to zmienię :)

    OdpowiedzUsuń